MENÜÜ
Основні завдання домовласника на етапі будівництва
1. Підготовчі заходи та оперативне вирішення проблем
Один з головних обов’язків власника — організувати доступ до будівельного майданчика, забезпечити місце для зберігання матеріалів, вирішити питання з вирубкою дерев, якщо це необхідно, а також налагодити електро- та водопостачання для будівництва. Хоча ці завдання можна доручити команді будівельників, участь власника залишається важливою, оскільки рішення і укладення договорів з підрядниками на ці роботи часто залежать від нього.
Будівництво завжди пов’язане з непередбачуваними обставинами, і рідко все йде за планом. Власник та підрядник мають бути готові до швидкого прийняття рішень. Наприклад, через особливості ґрунту може знадобитися змінити заплановане рішення для фундаменту. Щоб мінімізувати ризики, Finnlog рекомендує провести геологічне дослідження ґрунту.
Крім того, можуть виникати ситуації, коли розташування комунікацій, зазначене на кресленнях, не відповідає реальності, або коли є помилки у проєкті, чи виникло бажання внести зміни в готовий проєкт. Усі ці та інші потенційні проблеми можуть виникнути на різних етапах будівництва, і важливо бути готовими до їх вирішення.
2. Власний нагляд за будівельними роботами
Кожному замовнику потрібно вирішити, як контролювати хід будівельних робіт: здійснювати нагляд самостійно або доручити це спеціалісту з технічного нагляду. Головне завдання технічного нагляду — забезпечити відповідність будівництва до проєкту.
Чим більш деталізованим є робочий проєкт, тим легше всім учасникам мати спільне розуміння змісту та якості робіт, що виконуються, та контролювати їх виконання.
Моніторинг повинен бути превентивним, там де це можливо. На ранній стадії варто домовитися про стандарти якості робіт та рішення, які не були чітко зазначені в проєкті. Рекомендується проводити первинну перевірку кожного етапу робіт на початковій стадії, щоб вчасно виявити й усунути будь-які недоліки, мінімізуючи потребу в переробках або додаткових роботах.
3.Інспекція та приймання робіт або їх етапів
Будівельний процес передбачає поетапну перевірку та приймання як прихованих, так і відкритих робіт. Це необхідно для того, щоб перевірити та прийняти проміжні етапи будівництва. Під час інспекції важливо, щоб межі та якість робіт були зрозумілі для обох сторін і щоб обидві сторони дотримувалися цих меж.
Поширеною помилкою є відмова приймати всю секцію робіт у разі незначних недоліків (наприклад, 2-3% від загального обсягу). Це часто призводить до напруженості у відносинах між сторонами. Набагато ефективнішим підходом є приймання правильно виконаної частини робіт, а недоліки фіксувати окремо. Вартість цих робіт буде виключена з поточного приймання і включена до наступного запису після їх виправлення.