MENÜÜ
Правильно складений договір будівельного підряду важливий як для замовника, так і для будівельників. Для того, щоб сторони ефективно співпрацювали протягом тривалого періоду будівництва, необхідно інвестувати час та зусилля в переговори та підготовку якісного договору будівельного підряду. Співпраця — це, перш за все, спільне розуміння того, яким чином і що саме будується. Як можна досягти гарної співпраці?
Переговори щодо змісту пропозиції
Перший предметний контакт між замовником і підрядником починається на етапі запиту цінових пропозицій. Це дуже важливий етап, де замовник надає вхідну інформацію з проєктом, а підрядник на основі цього формує кошторис. Саме клієнт повинен з’ясувати, чи відповідає отримана пропозиція його побажанням і потребам.
Рекомендації після отримання пропозиції від потенційного підрядника:
1. Вивчення кошторису:
- Уважно вивчить наданий кошторис, звертаючи увагу на всі деталі.
- Складіть список запитань та коментарів, які виникають під час ознайомлення з наданою інформацією.
2. Запит на зустріч:
- Попросіть підрядника про зустріч для обговорення кошторису по пунктах.
- Наполягайте на особистій зустрічі, яка дозволить детально обговорити всі нюанси пропозиції.
3. Обговорення деталей:
- Попросіть підрядника пояснити кожен рядок у кошторисі, уточнюючи, що саме входить до складу робіт.
- Запитайте про процес виконання робіт та використані матеріали.
4. Фіксація деталей:
- Зафіксуйте деталі зустрічі в письмовому вигляді в окремому протоколі або попросіть підрядника надати оновлений кошторис із зазначеними деталями.
- Проговоріть і зафіксуйте будь-які зміни або додаткові роботи, які можуть вплинути на остаточну вартість.
Важливість цього етапу:
Переговори перед підписанням договору
Переговори зазвичай передбачають подальший поглиблений аналіз як будівельного проєкту, так і кошторису, а також, за необхідності, уточнення змісту робіт, цін або інших умов. Основна увага на переговорах перед підписанням договору приділяється розгляду та вдосконаленню проєкта договору будівельного підряду.
Рекомендації:
1. Початковий проект договору:
- Джерело проекту:
Початковий проект договору найчастіше надається виконавцем, але може бути запропонований і замовником. - Гнучкість умов:
Початковий проект договору часто містить деякі умови, які можуть бути неприйнятними для іншої сторони. Не варто лякатися і надмірно реагувати. Переговори зазвичай призводять до рішення, прийнятного для обох сторін.
2.Робочі домовленості:
- Контактна особа:
Під час переговорів зосередьтеся на робочих домовленостях між сторонами. Завжди просіть підрядника включити в договір конкретну контактну особу, до якої можна буде звертатися на постійній основі і вирішувати питання і проблеми, якщо вони виникнуть під час будівельних робіт.
3. Забезпечення якості робіт:
- Якість робіт:
В Україні якість робіт регулюється державним документом ДСТУ 9254:2023 “Контроль якості будівельних робіт”. - Також рекомендуємо розглянути можливість співпраці з сертифікованим спеціалістом, який може вести технічний нагляд на обʼєкті, що будується.
4. Вивчення проекту договору:
- Час на вивчення:
Виділіть собі достатньо часу для вивчення проєкту договору та додатків до нього. - Питання та роз’яснення:
Якщо щось незрозуміло, попросіть роз’яснень і, за необхідності, зафіксуйте це в договорі або додатках до нього.
Важливість переговорів до підписання договору
Такі переговори є ключовим етапом, який дозволяє обом сторонам краще зрозуміти умови співпраці, уникнути можливих проблем у майбутньому і забезпечити успішне виконання будівельного проєкту. Вони допомагають створити міцну основу для співпраці, сприяючи ефективному управлінню проєктом, дотриманню термінів та бюджету, а також забезпеченню високої якості робіт.