Дослідження енергоефективності

Термостійкість та рівень вологи

У травні 2008 року Finnlog разом з Талліннським технологічним університетом запустив дослідження щільності повітря та теплофізичних властивостей деревʼяних стін. Дослідження тривало протягом року, і його метою був контроль теплопровідності клеєного брусу, визначення впливу сонячного випромінювання на теплозбереження приміщення в реальних умовах.

Також досліджувались зміни щільності повітря шляхом зниження тиску на 50 Па. Тут варто зазначити, що щільність повітря — це фізична величина, яка залежить від атмосферного тиску, а також температури та вологості повітря, і відповідно впливає на показники теплозбереження в будинку.

Чому важливо проводити такі дослідження?

У кожному матеріалі відбувається теплообмін, під час якого тепло переміщується у більш холодну сторону Наприклад, якщо взяти металеву ложку і опустити її одним кінцем у гарячу воду, то ложка нагріється повністю доволі швидко. У будівельній фізиці це називають тепловим потоком.

Різні конструкції стін поводяться тут по-різному. Наприклад, у випадку з дерев’яними стінами, в зимових умовах, коли температура на вулиці значно нижча, ніж у кімнаті, тепловий потік, що проходить крізь матеріал, є більшим, а теплозбереження є дещо меншим. Навесні, коли сонячне випромінювання стає більш інтенсивним, тепловий потік стін з колод поступово зменшується, а теплозбереження збільшується.

Результати дослідження теплозбереження

В результаті дослідження було визначено, в реальності показники теплопровідності будівельної деревини на 18% менше, ніж питомі нормативні показники. Це важливий фактор, оскільки чим нижче теплопровідність, тим більш термічно стабільною є будівля.

Але це не єдиний важливий критерій, тому що на мікроклімат в будівлі впливають і інші фактори.

Значне покращення показників пов’язано з впливом на стіну сумарного сонячного випромінювання. Вологість стіни з клеєного брусу була дуже стабільною і коливалася від 10 до 14%. Під час термографії витоків повітря не виявлено.

Будинок з клеєного брусу завжди теплий взимку і зберігає приємну прохолоду влітку

Взимку дерев’яний будинок приємно теплий завдяки температурі поверхонь і теплоємності деревини. У разі коливань зовнішньої температури дерев’яна стіна з високою теплоємністю підтримує однакову температуру внутрішньої поверхні та повітря в приміщенні.

Взимку відкрите вікно різко знижує температуру в приміщенні. Оскільки матеріали з низькою теплоємністю не мають інерції, а температура їх поверхні значно нижча за температуру повітря в приміщенні, відновлення відповідної температури в каркасному чи кам’яному будинку займає тривалий час, що тягне за собою додаткові витрати з опалення будинку.

У будинку з клеєного брусу температура відновлюється після закриття вікна за рахунок гарної теплоємності стін (деревина зберігає тепло) досить швидко, тому що стіни віддають накопичене там тепло.

Влітку ті ж фізичні властивості деревини роблять будинок приємно прохолодним. У міру посилення сонячного випромінювання, що проникає крізь вікна, кімнатна температура у звичайному будинку різко зростає. Однак у дерев’яному будинку цього не відбувається, тому що тепло починає накопичуватися в дерев’яних стінах. Вночі температура падає та охолоджує стіни. Така природня система забезпечує постійну і приємну температуру в будинку з клеєного брусу.

Будинки з брусу мають рівномірний рівень вологи

Вологість повітря істотно впливає на самопочуття людини. Надмірно сухе повітря може викликати ушкодження слизової оболонки та алергічні реакції. Однак надмірно вологе повітря створює сприятливі умови для поширення бактерій та розвитку ревматизму.

За більш низьких температур вологість вуличного повітря менша, ніж у будинку. Це створює умови, за яких у опалюване приміщення з повітрообміном надходить значно більш сухе повітря. Кам’яні та каркасні стіни не вбирають вологу чи вбирають її дуже мало. Зате стіни з брусу володіють відмінною здатністю накопичувати вологу, тому вологість в зробленому з колод будинку залишається стабільною.